Roll of Honour

ROLL OF HONOUR

Our proudest but saddest possession.

1914-1918  

Maj W. Brydon DSO

Maj P.N.G. Fitzpatrick

Maj A.M. McGregor MC

Maj W.H. Pickburn

Capt R.H.M. Hands

            Capt   R.J.    Lawlor

            Lt        R.R.   Campion

            Lt        R.S.    Chester

            Lt        A.        Maasdorp M.C

            Lt        E.W.   Mason

            Lt        C.D.   Powell

            Lt        J.H.    Steer

            Lt        F.        Turner

            Lt        P.D.    Waller

            Lt        J.C.    Waters

            SM      W.       Baker D.C.M.

            SM      A.E.    Harris

            Qmsgt            J.S.     Bruckman

            Qmsgt            E.A.    Tozer

            Sgt      G.       Bentley

            Sgt      F.C.    Daniel

            Sgt      T.J.     Egerton

            Sgt      T.        Jcliffe

            Sgt      C.C.   Mason

            Sgt      H.        Penny

            Sgt      D.J.    Prenger

            Sgt      A.        Roy

            Sgt      W.A.   Solomon

            Sgt      W.S.   Weepner

            Sgt      F.W.C.           Westley

            Sgt      H.G.   Williams

            Sgt      W.H.V.           Wray

            Bdr     J.T.     Barry

            Bdr     C.E.    Birt

            Bdr     F.        Birt

            Bdr     M.M.   Brown

            Cpl      AW     Cairens

            Bdr     S.        Churchill

            Bdr     G.J.    d Waal

            Bdr     J.T.     Down

            Bdr     C.K.    Edwards

            Bdr     J.         Guites

            Cpl      G         Hall

            Bdr     M.       Jacobs

            Bdr     N.C.   Jeffries

            Cpl      J          Joubert

            Cpl      HG      Keeping

            Bdr     F.A.    Key

            Bdr     H.        Kuhler

            Bdr     B.I.     McCarthy

            Bdr     A.J.B. Miller

            Cpl      RSL    Morton

            Bdr     G.W.  Munro M.M.

            Bdr     J.         Nielson

            Bdr     R.J.    Peters

            Bdr     E.W.   Philpot

            Bdr     NJ       Pickering

            Bdr     A.A.B.            Probart

            Bdr     E.        Robertson

            Bdr     H.G.   Rousseau

            Bdr     B.        Sewell

            Bdr     A.        Slaughter

            Bdr     W.       Small

            Bdr     S.C.    Smith

            Cpl      RC      Stegman

            Bdr     A.L.    Tyass

            Bdr     A.        van der Merwe

            Cpl      CJ       Waring

            Cpl      AA      Wendlandt

            Bdr     A.        Wrennall

            Gnr     GA      Abbott

            Gnr     FO      Adams

            Gnr     RS      Adkins

            Gnr     GH      Allison

            Gnr     LC       Austin

            Gnr     JB       Badham

            Gnr     FW     Bagott

            Gnr     H         Baker

            Gnr     F         Ball

            Gnr     A         Barling

            Sig      J.H.    Bartels

            Gnr     H         Beacham

            Gnr     DW     Begley

            Gnr     FA       Bell

            Gnr     MNB   Bendsen

            Gnr     R         Berman

            Gnr     AV      Beswick

            Gnr     AJ       Beveridge

            Gnr     WJ      Black

            PTE    O.J.    Blake

            Gnr     TT       Bodill

            Gnr     LS       Boyes

            Gnr     JJ        Breetveld

            Gnr     C         Britcliffe

            Gnr     HT      Brooks

            Gnr     A         Buckly

            Gnr     W        Bundy

            PTE    A.S.    Butler

            Gnr     AE      Campbell

            Gnr     RW     Carbutt

            Gnr     LA       Chaplin

            Gnr     A         Christie

            Gnr     P         Cilliers

            Gnr     BM      Clover

            Gnr     FDJ    Coetzee

            Gnr     T         Collis

            Gnr     CR      Connor

            Gnr     PJ       Cooper

            Gnr     RG      Cox

            Gnr     WH     Culley

            Gnr     SG      Dahse

            Gnr     HJ       Daniell

            Gnr     W        Davidson

            Gnr     J          Dean

            Gnr     GA      Deas

            Gnr     JT       Dillon

            Gnr     RE      Duffil

            Gnr     J          Duffy, M.M.

            Gnr     GA      Duncan

            PTE    R.        Eason

            Gnr     J          Eaton

            Gnr     S         Edgar

            Gnr     AV      Ensor

            Gnr     T         Ferguson

            Gnr     JH       Fitzpatrick

            Gnr     JW      Frank

            Gnr     AW     Fraser

            Gnr     WW    Furdon

            Gnr     C         Furness

            Gnr     J          Galloway

            Gnr     G         Gillies

            Gnr     FW     Golightly

            Gnr     TAH    Grace

            Gnr     JH       Graham

            Gnr     JB       Graham

            Gnr     L          Hall

            Gnr     PS      Harries

            Gnr     C         Harris

            Gnr     W        Harrison

            Gnr     L          Harvey

            Gnr     BL       Harvey

            Gnr     CF      Hengst

            Gnr     WB     Hickman

            Gnr     JD       Hoggan

            Gnr     T         Holmes

            Gnr     LA       Horsfall

            Gnr     BH      Hoyer

            Gnr     TE       Hurle

            Gnr     J.G.    Hyde

            Gnr     W.       Jackson

            Gnr     B.W.   Johnson

            Gnr     H.C.   Joliffe

            Gnr     H.G.   Jones

            Gnr     M.L.    Jones

            Gnr     A.        Kerwan

            Gnr     G.W.  King

            Gnr     W.A.   Knipe

            Gnr     G.       Langley

            Gnr     J.F.     Luyt

            Gnr     A.N.    Marais

            Gnr     A.        Marundley

            Gnr     J.H.W.           Matches

            Gnr     H.H.   McCallum

            Gnr     J.D.    McDowell

            Gnr     W.F.   Meyer

            Gnr     A.E.    Mills

            Gnr     C.G.   Mitchell

            Gnr     J.         Moore

            Gnr     R.V.    Morgan

            Gnr     H.H.   Murphy

            Gnr     D.W.   Neill

            Gnr     S.P.M.           Nel

            Gnr     J.H.    Nelson

            Gnr     J.A.     Nicholls

            Gnr     W.J.   Nicol

            Gnr     H.        Norman

            Gnr     W.A    Norris

            Gnr     J.C.    Norval

            Gnr     A.J.     Oldfield

            Gnr     W.J.   Owen

            Gnr     C.        Parker

            Gnr     C.J.    Paton

            Gnr     W.       Paul

            Gnr     F.Y     Payn

            Gnr     C.J.    Peacock

            Gnr     B.        Pearson

            Gnr     A.F.    Penny

            Gnr     J.         Perry

            Gnr     C.C     Phillipson

            Gnr     G.F.    Piggott

            Gnr     J.         Platt

            Gnr     W.A.B.           Prins

            Gnr     F.E.    Richmond

            Gnr     V.P.    Robertson

            Gnr     A.        Ross

            Gnr     D.C.F.            Ross

            Gnr     H.        Rumble

            PTE    W.       Runnalls

            Gnr     H.F.    Russaw

            Gnr     M.       Russell

            Gnr     W.H.   Schafer

            Gnr     F. de V.         Scheepers

            Gnr     C.F.    Scott

            Gnr     L.S.C. Senich

            Gnr     J.M.    Sherin

            Gnr     J.S.     Sjoblorn

            Gnr     H.        Skea

            Gnr     D.J.    Slabbert

            Gnr     C.J.    Smith

            Gnr     P.J.     Snyman

            Gnr     H.        Sowden

            Gnr     A.J.     Spanton

            Gnr     C.H.   Standenmacher

            Gnr     H.M.   Stanford

            Gnr     E.        Steer

            Gnr     A.H.    Stevens

            Gnr     S.W.   Stevens

            Gnr     G.       Stevenson

            Gnr     O.J.    Stijdorn

            Gnr     K. Mack.       Stuart

            Gnr     W.E.   Taylor

            Gnr     S.        Taylor

            Gnr     D.        Taylor

            Gnr     F.        Terry

            Gnr     G.S.   Thompson

            Gnr     J.G.H.            Thursfield

            Gnr     J.         Todd

            Gnr     E.F.    Trudgeon

            Gnr     R.        Valancey

            PTE    J.         Valentine

            Gnr     W.S.   van der Blerck

            Gnr     O.E.   van der Hooven

            Gnr     J.N.    van Rooyen

            Gnr     H.E.    Wheeldon

            Gnr     H.        Wighton

            Gnr     P.        Wills

            Gnr     J.         Wilson

            Gnr     D.R.   Wilson

            Gnr     F.J.     Woods

            N Dr   J.         Abrams

            N Dr   J.         Adams

            N Dr   J.         Agent

            N Dr   H.        Allerton

            N Dr   I.         Buffalo

            N Dr   E.        Carr

            N Dr   N.        Coetzee

            N Dr   W.H.   Cross

            N Dr   J.         Davies

            N Dr   F.        Florence

            N Dr   N.        Frederick

            Dr        A.H.    Giesler

            N Dr   M.       Gordon

            N Dr   K.        Hervel

            N Dr   Z.        Jackson

            N Dr   D.        Jacobs

            Dr        S.P.    Jacobs

            N Dr   S.        Jaftha

            N Dr   T.        Jovah

            N Dr   B.        Julius

            N Dr               July

            N Dr   J.         Kovoza

            N Dr   J.         Links

            N Dr   J.         Louw

            N Dr   P.        Madhele

            N Dr   M.       Mahapie

            N Dr   D.        Mahlahlani

            N Dr   C.        Mamema

            N Dr   A.        Marenis

            N Dr   J.         McCloed

            N Dr   J.         McLean

            Dr        J.H.    Mitchell

            N Dr   J.         Mjume

            N Dr   J.         Mkosi

            N Dr   J.         Molise

            N Dr   J.         Morris

            N Dr   D.        Mtandel

            N Dr   M.       Ngwensu

            N Dr   M.       Njandu

            N Dr   M.       Ntombela

            N Dr   J.         Oosthuizen

            N Dr   J.         Plaatjies

            N Dr   W.       Ruiters

            N Dr   J.         Ruiters

            Dr        R.L.    Rundle

            N Dr   T.        Russouw

            N Dr   A.        Sikiti

            N Dr   F.J.     Smit

            N Dr   R.        Smit

            N Dr   Vani   Sotshanishi

            N Dr   J.         Stephens

            N Dr   W.       Sykes

            N Dr               Trunsel

            N Dr   C.        van Wijk

            N Dr   J.         van Zijl

            N Dr   A.        Williams

            N Dr   C.        Witbooi

            N Dr   A.        Xina

1920 

            N Dr   L.A.    Kay

1922  

            Maj     G.       Gordon-Grey

            Gnr     J.T.     Perridge

            Gnr     M.L.C.           Walsh

1939-1945 

            LtCol  W.S.B.           Clapham

            LtCol  L.D.    Kay D.S.O.

            Maj     D.D.   Brett

            Maj     S.W.   English

            Maj     C.M.   Fanklin

            Maj     M.       Sired M.C.

            Maj     G.K.   Varnfield

            Capt   R.G.   Best

            Capt   A.        Bolitho

            Capt   W.R.   Brown

            Capt   R.C.T.            Curling

            Capt   G.D.   Divine

            Capt   R.W.F.           Douglas

            Capt   D.H.   Flynn

            Capt   M.A.   Forder

            Capt   J.R.    Goolden

            Capt   R.        Hamilton

            Capt   P.A.    Nellmapius

            Capt   R.S.    Wakefield

            Lt        P.A.    Adelson

            Lt        C.A.    Barber

            Lt        H.F.    Barber

            Lt        R.P.    Burmeister

            Lt        C.J.W.           Croft

            Lt        R.A.    Dawe

            Lt        R.        de L. Cornwell

            Lt        P.A.    Demon

            Lt        A.J.H. du Preez

            Lt        L.L.     Fourie

            Lt        A.J.     Frielinghaus

            Lt        D.F.    Gifford

            Lt        R.M.   Gordon

            Lt        A.J.     Gould

            Lt        H.C.   Haworth

            Lt        F.J.     Joubert

            Lt        P.R.    Kingston

            Lt        W.W.  Layman

            Lt        A.M.   Lazarus

            Lt        G.M.D.           McDonald

            Lt        G.W.  McGibbon

            Lt        W.M.H.          McNicholas

            Lt        H.M.   Newton-Thompson

            Lt        J.D.    Powie

            Lt        K.H.    Salmond

            Lt        P.        Sampson

            Lt        B.R.C.           Setchell

            Lt        J.D.    Sievenson

            Lt        O.L.    Spence

            Lt        L.H.    Straker

            Lt        P.J.     Susskind

            Lt        W.G.  Taylor

            Lt        H.P.N.           van Rhyn

            Lt        F.W.   Williams

            Lt        E.H.    Wocke M.M.

            2Lt      G.A.   de Kock

            2Lt      J.L.K. Wilke

            SM      W.C.   Bouwer

            SM      T.P.    Erlank M.M.

            SM      D.F.    Falconer

            SM      R.        Seed

            SM      R.T.    White

            SSgt   W.D.E.P.      Gibson

            SSgt   F.G.    Jenkin

            SSgt   J.         Oxley

            Sgt      R.G.   Bassano

            Sgt      P.J.     Bosman

            Sgt      P.J.     Botes

            Sgt      N.E.W.           Bourhill

            Sgt      T.C.    Brain

            Sgt      C.G.   Brown

            Sgt      M.W.  Burgess

            Sgt      D.        Campbell

            Sgt      J.C.    Candy

            Sgt      F.R.    Carine

            Sgt      E.H.T.            Chalmers

            Sgt      D.D.P.           Clarke

            Sgt      H.C.   Cloete

            Sgt      A.E.W.           Cockerell

            Sgt      S.        Cohen

            Sgt      P.D.    Collins

            Sgt      J.P.     Cowley

            Sgt      A.P.    de Jager

            Sgt      H.J.    de Kooker

            Sgt      D.W.   Denten

            Sgt      W.J.   Denten

            Sgt      W.J.   Engelbrecht

            Sgt      P.G.   Geyser

            Sgt      J.S.     Goodeve

            Sgt      L.H.    Hart

            Sgt      J.M.    Heydenrych

            Sgt      A.M.   Hobday

            Sgt      H.W.   Ireland

            Sgt      B.H.C.           Irwin

            Sgt      P.H.    Kleinhans

            Sgt      G.M.   Lawton

            Sgt      W.S.   Lindsey

            Sgt      H.J.    Lourens

            Sgt      G.       McG. Lawton

            Sgt      J.A.W.           Moss

            Sgt      A.F.    Randall

            Sgt      C.F.W.           Robinson

            Sgt      N.D.   Rogers

            Sgt      S.J.     Scott

            Sgt      F.C.    Scrimgeour

            Sgt      R.        Squires B.E.M.

            Sgt      T.F.S. Staples

            Sgt      V.        Stuart

            Sgt      J.C.    van Breda

            Sgt      P.P.J. Vorster

            Sgt      J.L.F. Weideman

            Sgt      E.A.    Wepener

            Sgt      G.       Wilson

            Sgt      T.G.F.            Woodford

            Bdr     L.A.    Abernethy

            Bdr     O.L.    Auer

            Bdr     G.E.   Bacon

            Bdr     N.R.   Bayley

            Bdr     C.L.    Bellars

            Bdr     A.E.    Bingham

            Bdr     T.G.    Binnie

            Cpl      R.        Blackburn

            Bdr     J.D.    Blanche

            Bdr     J.R.    Bowker

            Bdr     J.F.     Britz

            Bdr     J.G.    Bunton

            Bdr     B.E.    Burmeister

            Bdr     B.W.M.          Buzzard

            Bdr     D.F.    Campbell

            Bdr     D.G.   Cayton

            Bdr     P.J.     Collins

            Bdr     J.P.M.            Cronje

            Bdr     S.C.    Cumming

            Bdr     D.A.    Denyssen

            Bdr     M.G.   Dorset

            Bdr     L.W.   Etellin

            Cpl      R.B.    Fichet

            Bdr     E.E.N.            Foxcroft

            Bdr     D.H.St.F.      Friday

            Bdr     O.       Frost

            Bdr     G.O.   Gray

            Bdr     R.J.S. Gray

            Bdr     A.        Hepburn

            Bdr     J.R.    Hickman

            Bdr     G.J.    Hughes

            Bdr     W.J.   Kennedy

            Bdr     W.D.   Lawson

            Bdr     N.I.     Lazarus

            Bdr     J.A.     Liefeldt

            Bdr     J.E.M.            Lodder

            Bdr     J.F.     Lomax

            Bdr     R.K.    Lombard

            Bdr     A.L.D. Lorch

            Bdr     T.F.    Loxton

            Bdr     W.E.   Mason

            Bdr     R.K.    Mathews

            Bdr     T.        McD. Turnbull

            Bdr     J.         McK. Robertson

            Bdr     D.H.   Mullens

            Bdr     M.N.   Oelofse

            Bdr     J.B.     Orton

            Bdr     B.H.    Pape

            Bdr     M.B.   Peens

            Bdr     J.D.    Pitman

            Bdr     L.H.    Pulford

            Bdr     G.L.    Rack

            Bdr     D.H.   Roberts

            Bdr     E.        Robinson

            Bdr     H.A.    Sarembock

            Bdr     B.P.    Schonken

            Bdr     F.E.    Searie

            Bdr     A.J.     Seymore

            Bdr     F.M.   Smedley

            Bdr     J.M.    Smith

            Bdr     D.H.   St. F. Friday

            Bdr     E.        Taylor

            Bdr     M.L.    Tillim

            Bdr     W.H.   Townsend

            Bdr     J.A.     Twiddy

            Bdr     W.H.E.           Velkoop

            Bdr     J.         Venter

            Bdr     E.J.     Viviers

            Bdr     L.F.     Wade

            Bdr     A.G.W.          Wardle

            Bdr     J.P.     Waugh

            Bdr     M.       Wulfsohn

            Bdr     R.B.    Young

            LBdr   L.        Adams

            LBdr   H.J.    Baker

            LBdr   H.B.    Barry

            LBdr   K.W.   Beckman

            LBdr   R.W.   Benjamin

            LBdr   I.J.      Boshoff

            LBdr   W.G.  Burns

            LBdr   C.        Buxton-Forman

            LBdr   D.A.    Chapman

            LBdr   J.H.    Coetzer

            LBdr   L.N.    Cronje

            LBdr   J.R.E. Cuenod

            LBdr   N.E.    Cutter

            LBdr   J.H.    Davis

            LBdr   L.P.    Dawson

            LBdr   P.J.     de Beer

            LBdr   A.D.    Fensham

            LBdr   C.B.    Forman

            LBdr   H.C.   Gane

            LBdr   R.L.    Grace

            LBdr   J.Y.     Graham

            LBdr   M.       Green

            LBdr   J.G.    Grobler

            LBdr   B.        Gruskin

            LBdr   A.        Hammond

            LBdr   A.        Harper

            LBdr   J.P.     Hayes

            LBdr   R.C.   Hendricks

            LBdr   G.P.   Hornby

            LBdr   G.J.V. Jacobs

            LBdr   J.C.P. Johnston

            LBdr   J.H.    Jooste

            LBdr   N.L.    Kerr

            LBdr   J.F.     Kirsten

            LBdr   W.F.   Kriger

            LBdr   P.C.    Lagerwey

            LBdr   R.L.    Langsberg

            LBdr   H.E.    Lawlor

            LBdr   J.J.J.  le Roux

            LBdr   J.J.F. le Roux

            LBdr   J.H.    Lotter

            LBdr   L.J.     Manley

            LBdr   A.A.    Maritz

            LBdr   H.F.    Mc Corkindale

            LBdr   D.F.    Mc Donald

            LBdr   A.H.    Mc Donald

            LBdr   H.P.B.            Mc Gibbon

            LBdr   R.        McB. Robertson

            LBdr   I.         Meyerson

            LBdr   J.A.     Nel

            LBdr   J.H.    Newbery

            LBdr   D.O.   Nicolson

            LBdr   B.H.    Niland

            LBdr   T.I.      North

            LBdr   I.G.     Nott

            LBdr   S.J.J. Oberholzer

            LBdr   J.I.      Parkinson

            LBdr   J.H.G.            Phipps

            LBdr   T.F.H. Pieterse

            LBdr   G.D.   Pitchford

            LBdr   N.L.    Randall

            LBdr   D.A.J. Reynolds

            LBdr   A.E.    Roberts

            LBdr   M.W.  Robertson

            LBdr   L.        Rosseinsky

            LBdr   P.R.    Savage

            LBdr   S.M.   Scanlen

            LBdr   E.E.    Schenk

            LBdr   J.W.A.           Slabbert

            LBdr   W.G.  Smerdon

            LBdr   B.        Smit

            LBdr   P.H.    Smith

            LBdr   F.A.    St. Leger

            LBdr   J.J.     Swart

            LBdr   B.F.    van der Merwe

            LBdr   J.R.    van der Spuy

            LBdr   R.G.   Vause

            LBdr   M.F.   von Brandis

            LBdr   L.D.G.            Warwick

            LBdr   J.T.     Wendelstadt

            LBdr   R.L.    Whiffler

            LBdr   R.B.    Whitehead

            LBdr   H.A.    Whittaker

            LBdr   B.W.P.           Zahn M.M.

            Gnr     E.        Acklom

            Gnr     R.V.    Aldag

            Gnr     N.O.L.            Allcock

            Gnr     L.W.   Allison

            Gnr     I.H.     Allister

            Gnr     B.J.     Altes

            Gnr     C.F.R.            Atherstone

            Gnr     W.J.   Avery

            Gnr     J.F.     Badenhorst

            Cadet L.P.    Badenhorst

            Gnr     C.C.   Bailie

            Gnr     W.       Bailie

            Gnr     A.        Bain

            Gnr     J.         Barandze

            Gnr     P.        Barnard

            Gnr     A.W.J.           Barnard

            Gnr     C.L.    Barrie

            Gnr     F.W.   Baum

            Gnr     S.L.    Behrman

            Gnr     W.       Bellerstein

            Gnr     J.M.    Benade

            Gnr     C.H.   Bence

            Gnr     J.A.     Beneke

            Gnr     D.J.    Beneke

            Gnr     P.        Benjamin

            Gnr     G.C.M.           Beste

            Gnr     T.L.     Biccard

            Gnr     W.D.   Birnes

            Gnr     B.        Black

            Gnr     B.        Blumenthal

            Gnr     P.        Boddington

            Gnr     C.J.F. Botha

            Gnr     J.         Bouwer

            Gnr     J.         Bracy

            Gnr     C.J.F. Brand

            Gnr     H.S.    Brereton-Todd

            Gnr     P.B.    Bresler

            Gnr     V.E.    Brown

            Gnr     H.E.    Browne

            Gnr     R.A.    Bryant

            Gnr     A.C.J. Burger

            Gnr     P.H.    Buzzard

            Gnr     G.K.   Cadman

            Gnr     F.        Carcenac

            Gnr     C.F.A.            Carelson

            Gnr     J.V.     Carmichael

            Gnr     H.        Carney

            Gnr     G.S.   Cartwright

            Gnr     J.J.     Chapman

            Gnr     R.W.   Cherrington

            Gnr     R.        Christian

            Gnr     M.       Clark

            Gnr     L.G.    Clark

            Gnr     M.A.   Clifford

            Gnr     W.F.   Coleman

            Gnr     J.M.A.            Cordier

            Gnr     J.E.     Cormack

            Gnr     A.J.     Cornelissen

            Gnr     F.C.    Coulstock

            Gnr     S.B.H.            Cox

            Gnr     W.       Craig

            Gnr     C.        Cullingworth

            Gnr     R.W.   Davis

            Gnr     R.D.   Daws

            Gnr     H.L.    de Beer

            Gnr     J.A.     de Beer

            Gnr     T.W.   Dooley

            Gnr     L.R.    du Plessis

            Gnr     J.G.    du Toit M.M.

            Gnr     J.J.L.  Durandt

            Gnr     A.W.   Durrheim

            Gnr     E.A.    Eals

            Gnr     S.T.    Elliot

            Gnr     J.N.    Ellis

            Gnr     N.E.    Els

            Gnr     A.S.    Engelbrecht

            Gnr     N.        Erlichman

            Gnr     W.S.   Esterhuizen

            Gnr     A.        Evans

            Gnr     P.J.     Ferreira

            Gnr     H.E.    Ferreira

            Gnr     K.R.    Feucht

            Gnr     C.J.    Field

            Gnr     B.R.    Fluck

            Gnr     A.O.I. Fourie

            Gnr     W.S.   Fowler

            Gnr     N.D.   Frankel

            Gnr     J.D.    Freemantle

            Gnr     C.W.   Fuller

            Gnr     R.        Gerady

            Gnr     P.J.     Geustyn

            Gnr     V.H.    Giese

            Gnr     C.J.    Gilpin

            Gnr     L.        Goldstein

            Gnr     A.L.    Goslett

            Gnr     E.E.C.            Gray

            Gnr     B.W.   Greeff

            Gnr     W.F.   Grewe

            Gnr     J.J.     Griessel

            Gnr     S.J.     Griffiths

            Gnr     C.J.    Grobbelaar

            Gnr     C.G.   Grobler

            Gnr     P.H.    Groenewald

            Gnr     J.H.H Groenewald

            Gnr     W.A.   Groth

            Gnr     A.R.    Gun

            Gnr     S.A.    Harber

            Gnr     N.E.    Hards

            Gnr     J.H.    Harms

            Gnr     K.B.    Harty

            Gnr     E.W.   Harvey

            Gnr     J.         Harvey

            Gnr     H.C.   Havenga

            Gnr     T.S.    Hayes

            Gnr     S.J.     Hendriksz

            Gnr     J.H.    Henning

            Gnr     H.        Hoare

            Gnr     R.S.    Hobson

            Gnr     L.        Hockiv

            Gnr     F.G.    Hope

            Gnr     R.H.   How

            Gnr     E.J.     Hunter

            Gnr     H.F.    Hyland

            Gnr     C.L.    Impey

            Gnr     C.J.    Jacobs

            Gnr     J.B.     Jacobs

            Gnr     J.S.J. Jansen

            Gnr     L.        Jardine

            Gnr     R.F.    Johnson

            Gnr     L.I.A.  Johnston

            Gnr     J.E.     Jordaan

            Gnr     L.        Kaplan

            Gnr     D.C.   Kayser

            Gnr     A.J.     Kelly

            Gnr     G.R.   Kemble

            Gnr     D.K.    Keth

            Gnr     D.G.   Kicklan

            Gnr     S.J.     Kilian

            Gnr     R.S.    Kinnear

            Gnr     C.J.    Kirsten

            Gnr     V.        Kitly

            Gnr     J.P.     Knoesen

            Gnr     J.J.W. Kolbe

            Gnr     S.O.   Kuhn

            Gnr     A.N.    Labotske

            Gnr     M.       Lange

            Gnr     R.A.    Le Fevre

            Gnr     J.A.     Le Grange

            Gnr     C.E     Linde

            Gnr     R.        Long

            Gnr     A.Z.A. Loots

            Gnr     F.R.    Louw

            Gnr     G.N.   Maidman

            Gnr     J.J.     Marais

            Gnr     K.J.     Marais

            Gnr     P. de C W.   Marchand

            Gnr     E.W.   Marlowe

            Gnr     A.G.   Marquard

            Gnr     J.J.     Martin

            Gnr     W.T.   Martin

            Gnr     C.F.    Martin

            Gnr     B.J.     Martin

            Gnr     G.J.    Matthee

            Gnr     E.T.    Maullin

            Gnr     J.C.    McDonald

            Gnr     A.        McInnes

            Gnr     D.J.    McKenzie

            Gnr     C.D.B.           McKenzie

            Gnr     A.K.    McKenzie

            Gnr     A.B.    McLaggan

            Gnr     W.P.   McLellan

            Gnr     W.D.   McPherson

            Gnr     I.E.     McQuire

            Gnr     P.G.   Meiring

            Gnr     V.J.     Melville

            Gnr     D.S.    Meyer

            Gnr     W.D.   Minnie

            Gnr     P.C.    Moodie

            Gnr     A.J.     Moore

            Gnr     J.         Mouat-Bigus

            Gnr     A.W.   Muce

            Gnr     L.J.C. Murray

            Gnr     G.D.D.           Nash

            Gnr     P.W.   Nason

            Gnr     D.R.   Naude

            Gnr     F. du P          Naude

            Gnr     A.G.   Neff

            Gnr     A.F.    Nel

            Gnr     J.A.     Neser

            Gnr     S. de C          Neves

            Gnr     J.G.M.           Nicholls

            Gnr     H.C.N.           Nicholson

            Gnr     J.         Norman

            Gnr     W.J.   Nortje

            Gnr     C.G.   O’Connor

            Gnr     A.S     Oosthuizen

            Gnr     J.C.J. Oosthuizen

            Gnr     T.        O’Riordan

            Gnr     B.H.    Oswald

            Gnr     L.J.     Parker

            Gnr     T.H.    Parker

            Gnr     T.R.    Phillips

            Gnr     J.T.     Pieterse

            Gnr     W.J.   Pretorius

            Gnr     F.        Prinsloo

            Gnr     C.L.    Prinsloo

            Gnr     D.C.   Prior

            Gnr     R.H.J. Pritchard

            Gnr     L.S.    Pugh

            Gnr     S.C.    Ratcliffe

            Gnr     A.E.    Remnant

            Gnr     D.        Reunert

            Gnr     DG      Ricklan

            Gnr     S.J.     Riekert

            Gnr     B.A.    Riggs

            Gnr     J          Rissik

            Gnr     N.P.J.C.        Robbertse

            Gnr     C.M.   Roberts

            Gnr     D.E.    Roberts

            Gnr     L.G.J. Rohland

            Gnr     E.W.   Rose

            Gnr     L.J.     Rose

            Gnr     D.C.   Rulsur

            Gnr     J.A.     Saunders

            Gnr     A.E.    Saunders

            Gnr     J.P.     Sayers

            Gnr     R.S.    Scholfield

            Gnr     L.J.     Scholtz

            Gnr     L.E.E. Schroeder

            Gnr     L.F.     Schroeder

            Gnr     L.F.     Schwulst

            Gnr     J.         Seaman

            Gnr     A.C.    Seeley

            Gnr     R.K     Serrurier

            Gnr     J.O.    Shelver

            Gnr     J.E.     Shipton

            Gnr     Q.A.   Shirley

            Gnr     W.A.   Shoyer

            Gnr     M.N.   Slabber

            Gnr     G.W.  Smit

            Gnr     J.G.    Smith

            Gnr     J.         Smith

            Gnr     L.E.    Smith

            Gnr     N.J.    Smith

            Gnr     W.C.   Smith

            Gnr     V.B.    Southgate

            Gnr     J.         Spittal

            Gnr     A.G.   Spohr

            Gnr     N.D.   Stathakis

            Gnr     E.        Stedman

            Gnr     R.J.    Stephen

            Gnr     A.J.C. Steyn

            Gnr     R.A.    Stone

            Gnr     J.C.    Strydom

            Gnr     S.        Supiro

            Gnr     D.J.    Taljaard

            Gnr     S.N.    Tedder

            Gnr     H.L.    Thomas

            Gnr     A.F.    Thomson

            Gnr     A.F.    Thorn

            Gnr     G.A.D Tidbury

            Gnr     K.S.    Trower

            Gnr     C.M.   Tuebes

            Gnr     P.J.     van Dalen

            Gnr     W.H.   van den Broucke

            Gnr     F.J.     van der Merwe

            Gnr     P.J.     van der Merwe

            Gnr     D.J      van der Werff

            Gnr     A.L.    van Niekerk

            Gnr     G.E.   van Niekerk

            Gnr     M.C.   van Reenen

            Gnr     J.A.     van Reenen

            Gnr     A.J.     van Rensburg

            Gnr     F.J.     van Rensburg

            Gnr     C.W.   van Schoor

            Gnr     L.M.    van Winkel

            Gnr     G.J.    van Wyk

            Gnr     J.A.     van Zyl

            Gnr     J.F.     van Zyl

            Gnr     J.S.P. van Zyl

            Gnr     I.J.      Vause

            Gnr     E.F.    Venske

            Gnr     G.C.M.           Venter

            Gnr     C.J.    Vermaak

            Gnr     J.J.F. Vermeulen

            Gnr     R.N.   Viljoen

            Gnr     F.A.N.            Visser

            Gnr     J.H.    Vorster

            Gnr     R.H.   Vyvyan-Day

            Gnr     W.L.   Walsh

            Gnr     J.A.     Walsh

            Gnr     J.         Ward

            Gnr     I.F.      Wentzel

            Gnr     V.        Wheeler

            Gnr     E.F.    Wilkie

            Gnr     J.H.    Willey

            Gnr     A.J.     Williams

            Gnr     J.R.T. Williams

            Gnr     R.W.   Wood

            Gnr     D.E.    Worrall

            Gnr     C.W.   Wright

            Gnr     C.C.   Yeoman

            Gnr     W.R.   Young

1951

            Capt   D.D.   Kay

1956

            Capt   P.J.     Maritz

            Lt        S.L.    Whittingham

1963  

            Cpl      G.J.    Visser

1964  

            Bdr     J.A.     Du Toit

            Gnr     B.I.     Dummer

1965

            Gnr     L.E.    Parsons

1966 

            WO1  L.M.J. Pienaar

1970

            2Lt      J.J.     Theron

1972  

            Sgt      M.C.   Klue

1975

            2Lt      C.J.    Robin

            Gnr     G.M.F.           Muller

            Gnr     B.H.    Neethling

            Gnr     C.        Retief

            Gnr     M.J.    Theunissen

1976  

            Brig    J.D.    Potgieter

            Lt        T.J.     van der Westhuizen

            Gnr     P.K.    Gates

            Gnr     C.J.    Holtzhausen

1977    

            Gnr     W.       Lentink

1978

            Bdr     C.        Loots

            Gnr     A.        Hatting

            Gnr     C.H.   Smit

            Gnr     D.H.   Smith

            Gnr     A.J.     van der Berg

            Gnr     W.A.   Wienand

1979

            Gnr     P.        du Toit

            Gnr     J.J.     Mitchell

            Gnr     R.E.    Ortman

1980

            2Lt      J.L.     Buys

            LBdr   M.J.    Naus

            Gnr     J.J.     Hills

            Gnr     S.D.    van Aswegen

1981

            Bdr     D.H.O.           Hassebroek

            LBdr   H.W.G.          Grobler

            LBdr   H.V.L. Olver

            Gnr     C.J.    Janse van Rensburg

            Gnr     L.P.    Levin

            Gnr     D.J.    Loubser

            Gnr     O.M.   Mokgabudi

1983 

            Sgt      H.A.    Oosthuyse

            Gnr     C.F.    Bezuidenhout

            Gnr     J.         Bosse

            Gnr     L.J.     Engelbrecht

            Gnr     A.L.    Jones

            Gnr     C.J.    Landsberg

            Gnr     D.P.    Oosthuizen

1984 

            Gnr     J.J.     Badenhorst

            Gnr     G.       Kruger

            Gnr     A.L.    Tomes

1985 

            Gnr     C.        Heathcote

            Gnr     V.        Khayiyane

            Gnr     R.J.    Rautenbach

            Gnr     V.        Sekete

1986 

            Gnr     V.J.     Matroos

            Gnr     V.        Mbhele

            Gnr     R.B.    Molokoane

1987 

            Cmdt  J.C.    Du Randt

            2Lt      G.M.   Howard

            Bdr     L.M.C.           Havenga

            LBdr   P.        Mansfield

            Gnr     W.G.  Beukman

            Gnr     S.R.    Biet

            Gnr     A.W.   de Villiers

            Gnr     S.P.    Stoop

1988 

            2Lt      P.G.K.           Koen

            Bdr     C.        Hendricks

            Gnr     S.C.    Ellis

            Gnr     I.W.    Ferreira

            Gnr     O.W.  Lukhele

            Gnr     A.        Meiring

            Gnr     D.M.   Nkabinde

            Gnr     S.        Nkosi

            Gnr     K.A.    Roberts

            Gnr     X.V.    Sam

            Gnr     J.P.     van der Merwe

            Gnr     H.J.    van der Westhuizen

            Gnr     M.       Velaphi

1990

            Gnr     P.B.    Koekemoer

            Gnr     J.H.    Rochholz

            Gnr     J.         Terblanche

1991

            Gnr     G.       Mann

            Gnr     P.A.    van der Merwe

1992

            Gnr     M.P.   Dammert

1993

            Gnr     I.O.P. Pati

1994

            Gnr     L.E.    Mahlatsi

1997 

            Gnr     T.G.    Aaron

            Gnr     B.P.    Mkhize

2000 

            Gnr     M.A.   Mulovhedzi

            Gnr     J.O.    Senemo

2002  

            LBdr   T.S.    Mbele

            LBdr   P.        Mello

            Gnr     K.A.    Huma

            Gnr     N.P.    Potsane

2004 

            Gnr     E.M.   Hendricks

2007  

            SSgt   J.V.     Bezuidenhout

            Bdr     K.L.    Malaza

            Gnr     S.V.    Hlabathi

            Gnr     E.T.    Mthimunye

            Gnr     R.M.   Mtileni

            Gnr     T.J.     Nkwana

            Gnr     S.V.S.            Nyembe

            Gnr     B.R.    Seipato

            Gnr     R.C.   Siphuma

2011

            Gnr     J.D.    Masango

            Gnr     D.A.    Morae

2013    

            Lt        T.E.    Seithati

            Gnr     Z.N.    Khumalo

2017    

            Gnr     K.A.    Rantjanyana

2020   

            Gnr     J.T.     Nakin

            Gnr     T.P.    Ndlovo